Články


Auto, které neexistovalo

6 komentářů 2011-03-09 Přečteno: 3 729x

Auto, které neexistovalo

Je to velmi zvláštní příběh, ale Tatra 700 vlastně oficiálně neexistovala. Výrobce ji totiž nikdy nehomologoval. Vláda a další státní instituce tak vozy v devadesátých letech používaly napůl načerno.

Tradičně netradiční koncepce

Svým způsobem je Tatra 700 naprosto unikátní automobil, který nemá ve světové produkci obdoby. Tedy mimo své předchůdkyně. Sem můžeme zahrnout aerodynamické proudnicové tvary vozů 87, Tatraplan nebo 603 a 613, z nichž se poslední tatrovácká osobní kreace vyvinula.

Netradiční koncepci lze označit jednoduchým sloganem »všechno vzadu«, tedy motor ležící nad zadní poháněnou nápravou.

Takových automobilů není ve světě moc, nejvýraznějším představitelem je v současnosti Porsche. Ostatně, kdybychom zahájili genealogické výzkumy, objevili by se ve starých rodných listech vozů Tatra a Porsche shodní předkové.

Posledním vozem tvaru kapky se stala Tatra 603, nádherná ukázka stylistické práce karosářů, která budí uznání dodnes. Zároveň i posledním osobním vozem kopřivnické automobilky, jenž se dal nový koupit i soukromě.

To ovšem v uvozovkách, protože šestsettrojka stála koncem padesátých let minulého století nadpozemských 90 tisíc korun.

Po ní už přišla Tatra 613, která se nenápadně proměnila v typ 700.

Původní karoserii navrhl v roce 1969 italský ateliér Carozzeria Vignale a v Kopřivnici, respektive v Příboru, kde se osobní vozy takřka na koleně vyráběly, ji posadili na původní podvozkovou platformu T 603.

Reprezentační automobil se dal v roce 1976 pořídit za 284 000 Kčs, poslední kusy z počátku devadesátých let pak za 578 700 Kč v »krátké« verzi, anebo za 1 429 300 korun v případě provedení Speciál a příplatku za posilovač řízení.

Kde končí historie

Konečně rok 1996 znamenal zrození typu 700, po téměř sto letech výroby poslední osobní automobil zrozený na severní Moravě.

Sedmistovku ale výrobce oficiálně nehomologoval a v technickém průkazu stále figuruje typové označení 613-5. Označení 700 se používalo vlastně jen jako obchodní název.

To se týká i automobilu podrobenému zkoumání po dvanácti letech. Konkrétně jde o vůz vyrobený v roce 1998, koupený tehdy předsednictvem vlády. Převážně na pravém předním sedadle se v něm vozil tehdejší premiér Miloš Zeman.

V autě této kategorie bývá všechno přizpůsobeno komfortu na zadních sedadlech, a je tomu stejně i v tatře. Dostatek prostoru je tím nejjednodušším, co může prominentům nabídnout, a expremiérova libůstka cestovat hlavně vpředu na takovém faktu nic nemění.

Na přání přibyl v tomto konkrétním šedostříbrném automobilu jediný prvek, popelník v palubní desce před pravým předním sedadlem.

Něco podobného se v žádném jiném autě posledních desetiletí nevidí, ani estetický dojem není nejpříznivější, jenže přání bylo v tomto případě rozkazem.

Luxus po česku

Tvůrci interiéru se snažili, ale jejich možnosti zůstaly omezené. Sedadla nechali ušít ze světlé kůže, a ta dodnes nevykazuje nijak zvlášť známky opotřebení. Sedlářská práce je odvedena kvalitně.

Stejný materiál pokrývá i celou přední armaturu. Tady už je znát, že jde skutečně o kusovou výrobu. Silné švy, jimiž jsou jednotlivé části čalounění palubní desky sešity, působí už trochu anachronicky. Provedení je opět jakostní, ale celkový dojem je rozpačitý.

Obtížné to měli v Kopřivnici i po stránce výbavy interiéru přístroji, ovladači a dalšími detaily. A tak se tu sešly páčky a budíky ze Škody Favorit či tehdejších typů Hondy.

Navrhnout a zhotovit originální prvky pro pár vyrobených exemplářů by byl přece jen luxus.

Hodnocený automobil z roku 1998 znamená jeden z posledních kusů, výroba byla zastavena o rok později, naposledy vyjel z montáže automobil s výrobním číslem 62.

Ještě jeden problém - v chladném období nastávají potíže s topením. V systému vzduchem chlazeného motoru není ani kapka vody, a tak musela vzniknout pro topení speciální nádrž. Voda v ní se ohřívá nezávislým benzinovým topením, které si bere palivo ze dvou nádrží po 40 litrech. Interiér se tedy začne ohřívat až po ohřátí dvanácti litrů vody na patřičnou teplotu, a to chvilku trvá.

Naštěstí je tu možnost časového programování, takže řidič nemusí před nástupem šéfa sám mrznout.

Na rozdíl od prostoru a komfortu už dnes vůbec nevyhovuje absence jakýchkoliv airbagů. Přední deformační zóna bez motoru je sice účinná, ale tehdy neexistoval systém airbagů, který by v tomto voze spolehlivě fungoval.

Potíž nastala s nastavením citlivosti, takže patrony v zařízení bouchaly samovolně i při otřesu vozu, anebo se naopak ozvaly až příliš pozdě.

V britském střihu

Sedmistovka musela zachovat technický základ šestsettřináctky, ale dostala přece jen trochu oblejší tvary, které více odpovídaly konci tisíciletí.

Postarali se o ně britský designér Geoff Wardle s tatrováckým šéfkonstruktérem Milanem Staroněm.

Rozlehlou a robustní kapotu nad kufrem vepředu pomáhají zvedat tehdy nezvyklé hydraulické vzpěry, prostoru pro zavazadla nad přední nápravou je až až.

Zvednout kapotu vzadu nad motorem dá už daleko více práce, jde o pořádný kus kovářské práce.

Poslední osmiválec

Oficiálně poháněl vůz osmiválec s objemem 3495 cm3, ale ve skutečnosti byl původně v tomto konkrétním autě agregát s objemem zvětšeným na 4360 cm3 a výkonem 172 kW.

Nebyl ale homologovaný, takže jako by nebyl. K němu patří pětistupňová převodovka s nezvyklým schématem řazení, kdy jednička zaujala místo standardně vyhrazené dvojce.

Mohutný zátah motoru zůstal obdivuhodný, v tomto směru věk nic neošidil.

Poněkud nezvykle působí pohon zadních kol a motor vzadu. Kola nezatížené přední nápravy se otáčejí neobyčejně lehce a těžká záď zase překonává nerovnosti ulic a silnic opravdu důstojně, s velkou solidností.

Tatra 700 skončila pro nezájem zákazníků vyvolaný nedostatkem bezpečnostních prvků včetně tehdy už běžného ABS, nezvyklou koncepcí a také vysokými pořizovacími i provozními náklady.

Škoda, dodnes je v ní docela příjemné svezení.

 

Vladimír Dolejš, spolupracovník redakce Ekonom.cz

 

Tatra 700

  • Základní cena: 1 600 000 Kč 
  • Cena testovaného vozu: 2 500 000 Kč 
  • Objem motoru: 4360 l 
  • Výkon motoru: 172 kW 
  • Spotřeba: 12,8 l/100 km 
  • Nejvyšší rychlost: 230 km/h 
  • Plusy: dodnes přijatelné komfortní jízdní vlastnosti 
  • Minusy: nedostatečná aktivní i pasivní bezpečnost

62 kusů
To je konečný počet vyrobených vozů Tatra 700.

 

Tatra 700 konstrukčně vychází ze své předchůdkyně T613. Foto: Technické muzeum Tatra

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
T 700 pozliepanec 6 tatra603tuning Miloš
6 let, 6 měsíců T 700 pozliepanec

Foto galerie

Tatra 700

Toto je článek o modelu Tatra 700

Tatra 700: Poslední osobní Tatrovka byla ve své době nejrychlejším českým autem

·         Tatra 700 byla poslední osobní model kopřivnické značky

·         Poprvé se Tatra 700 představila veřejnosti v dubnu 1995

·         V letech 1996 až 1999 bylo vyrobeno jen 72 kusů

·         Jednalo se o nejrychlejší české produkční auto své doby

Výrobě osobních Tater osud příliš nepřál. Zatímco mladoboleslavská Škoda se po změně společenských poměrů v roce 1989 vzpamatovalaa stala se...

Světelná výzbroj vozů T 700

V rámci plánovaného zaoblení striktně hranatých tvarů u nově vznikající T700 se počítalo i se zjemněním čelní linie vozu . Proklamované zjemnění mělo být dosaženo použitím univerzálních (finanční otázka) světel menších rozměrů než u T613, avšak za podm&...

Topení Eberspächer pro vozy Tatra 613 / Tatra 700

V roce 1968 se poprvé objevila nová osobní Tatra 613. Vůz s karoserií od Vignaleho měl klasické kopřivnické uspořádání, tedy vzadu uložený, vzduchem chlazený vidlicový osmiválec s objemem 3495 cm3. Šestsettřináctka byla opět určena výhradně pro reprezentaci, čemuž odpovídaly prove...


Články