Články


Expedice Lambaréné

12 komentářů 2009-09-14 Přečteno: 6 771x

Expedice Lambaréné

Na počátku byl obdiv k osobnosti lékaře Alberta Schweitzera působícího v Africe. Doručit zásilku léků do jeho nemocnice v gabonském Lambaréné napadlo studenta medicíny Petra Bartůňka v roce 1966. Svůj nápad proměnil v čin o dva roky později, expedice ale zůstala před branami: gabonská vláda ji nevpustila do země a léky výprava předala při setkání se zástupci nemocnice na lodi.

"Sesbírat dar léků a vozem ho odvézt přes celou Afriku do míst, kde je ho nejvíce potřeba: do pralesů okolo řeky Ogooué, pod rovník, do vnitrozemí Gabonu, do nejslavnější pralesní nemocnice na světě, kterou založil Albert Schweitzer." Tak zněl plán výpravy, jehož cílem byla Schweitzerova nemocnice v Lambaréné, ztělesňující symbol lidskosti.

 

Členy první expedice byli kromě Bartůňka redaktor Petr Bárta, překladatel Luboš Kropáček, farmakolog Klement Kunz, kameraman Jiří Stöhr, student psychologie Miloslav Topinka a budoucí strojní inženýr a ekolog Josef Vavroušek. Za volant expediční Tatry 138 VNM (musela zdolat nejen vysokohorský terén, ale i tisíce kilometrů po rozsáhlých dunových polích na poušti), nazývané Drobeček, usedl student lékařské fakulty Jiří Plaček.

Po víc jak ročních přípravách mohla tatra i s osmičlennou posádkou na Nový rok 1968 odstartovat ze Staroměstského náměstí v Praze. Přes Rakousko a Jugoslávii se na lodi Zagreb přeplavila do Alexandrie, odtud do Káhiry k pyramidám, pouští do Asuánu a dál k Rudému moři, přes Etiopii a Keňu až k Indickému oceánu do Zambie k Viktoriiným vodopádům a nakonec 3500 kilometrů Kongem. V politicky a vojensky neklidné zemi často procházeli kordonem odjištěných samopalů. Od cíle již nebyli daleko, nebylo jim však souzeno jej dosáhnout. Gabonská hraniční hlídka jim zabránila ve vjezdu do země. Nepomohly ani urgence oficiálních institucí či humanitárních organizací.

Nakonec mohli svoji pomoc předat na palubě lodi generál Maugin, kde se v gabonském přístavu krátce setkali účastníci výpravy s dcerou doktora Schweitzera. Zpátky se vraceli přes Nigérii a Alžír. Po 257 dnech dorazili na Staroměstské náměstí. Expediční Tatra 138 VNM (vozidlo je dodnes vystaveno v muzeu Tatry v Kopřivnici) při ní najela asi 36.000 km.

O expedici natočil Stöhr patnáctiminutový film Stisk ruky. Zachycuje předání léčiv paní Schweitzerové a následně prohlídku Lagosu, kam expedice zamířila potom.

 

Zdroj: České noviny

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Expedice Lambaréné - FOTO 12 Wally TORA
5 let, 6 měsíců Expedice Lambaréné - FOTO

Foto galerie


Články