Články


Expedice Tatra kolem světa byla hlavně propagací Československa

2010-10-14 Přečteno: 11 867x

České cestovatelské expedice se většinou těší velkému zájmu a nejinak tomu bylo i koncem 80. let minulého století u více než tříleté propagační cesty s názvem Tatra kolem světa. Její návrat v květnu 1990, tedy před dvaceti lety, však poněkud zastínil fakt, že v té době v Československu vrcholily převratné společenské změny. Výprava, kterou těžce poznamenala tragická smrt jednoho z jejích členů, se tak vrátila do zcela jiné země, než kterou v březnu 1987 opustila.

Iniciátorem cesty Tatra kolem světa byl kameraman Jiří Stöhr, který byl členem známé studentské Expedice Lambaréné z roku 1968. Pro svůj záměr získal podporu automobilky Tatra i Filmového studia Barrandov a Svazu československých dramatických umělců, který akci zaštítil.


Kopřivnická automobilka připravila třínápravový expediční speciál Tatra 815 s motorem o výkonu 208 kW (280 koní), který doplnila unikátní nástavbou z Vagónky Studénka. Výprava tak měla k dispozici klimatizovaný obytný modul včetně nejmodernějšího vybavení a vlastní elektrocentrály. Zvláštní vybavení tvořil upravený moped Jawa 210, nafukovací člun a především dvousedadlový motorový závěsný kluzák pro natáčení leteckých záběrů. Úkolem cestovatelů bylo totiž kromě propagace Tatry, průmyslu a země vůbec i natočení několika filmů.

Kromě vedoucího Stöhra posádku tvořili novinář a fotograf Petr Bárta (rovněž účastník Expedice Lambaréné), jaderný fyzik Stanislav Synek, který byl navigátorem, tlumočníkem a zvukařem výpravy a geolog a zároveň zkušený potápěč a pilot rogala František Jeniš. Řidičem, mechanikem i kuchařem byl profesionál z Tatry Dalibor Petr, kterého v Brazílii vystřídal kopřivnický mistr zkušebny motorů Karel Valchař, jenž za volantem strávil dva roky. V Číně pak posádku doplnil další tatrovák Aleš Novák.

Během 1141 dní trvající akce (18. března 1987 až 3. května 1990) cestovatelé navštívili 68 zemí a všude, kde se sponzorskými nápisy ozdobená desetimetrová Tatra objevila, budila velkou pozornost. Někdy až příliš - posádka "zpoza železné opony", navíc vybavená moderní technikou, byla několikrát obviněna ze špionáže. V Guatemale dokonce strávila několik dnů ve vězení a přišla o část filmových materiálů.

Expedice absolvovala trasu dlouhou zhruba 195.000 kilometrů, některé úseky však bez Tatry. Ta místy cestovala lodí, zatímco posádka letadlem, přičemž stihla navštívit řadu zajímavých míst.

První část cesty vedla Evropou, kterou se Tatra vydala nejprve na jih, poté do Skandinávie a odtud přes SSSR do Německa. Zde nasedla na loď a přejela do Kanady. Kanadu a USA procestovala od Aljašky po mexické hranice, které překročila koncem roku 1987. Po cestě po řadě středoamerických zemí a guatemalské příhodě se posádka letecky přesunula do Manausu v Amazonii, zatímco Tatra putovala lodí do Sao Paula. V Andách pak auto vytvořilo výškový rekord, když vystoupalo až do 5221 metrů nad mořem.

Jihoamerická etapa skončila v ekvádorském přístavu Guayaquil, odkud Tatra odcestovala na Nový Zéland, zatímco posádka se vypravila ještě do Chile a na tichomořské ostrovy. Po přejezdu Austrálie následoval další lodní přesun bez posádky, která se podívala mimo jiné na Filipíny.

Přes Thajsko a Vietnam expedice dorazila do Číny, kde z Pekingu putovala po historické hedvábné stezce. V Pákistánu pak posádku čekal nejhorší moment cesty - při sjíždění řeky Hunza zde zahynul devětatřicetiletý František Jeniš. Po této tragédii výprava pokračovala do indické Bombaje a odtud lodí do Tanzanie.

Africký úsek výprava absolvovala částečně po trase někdejší Expedice Lambaréné, přičemž v divočině byla většinou bez jakéhokoli spojení s domovem. O politických změnách ve své vlasti se tak cestovatelé podrobně dozvěděli až na Vánoce 1989, které prožili v Lusace v Zambii. Závěrečná část cesty pak vedla přes Egypt, Blízký východ, Turecko, Řecko a Itálii po Rakousko.

Členové expedice absolvovali na 60 tiskových konferencí v téměř čtyřiceti zemích, napsali stovky reportáží, nafotili desetitisíce snímků a natočili přes sto hodin filmového materiálu, z něhož vznikl celovečerní dokument a televizní seriál. Zpravodajství o výpravě a jejím unikátním vozidle se objevilo ve stovkách zahraničních novin a časopisů, reportáže o výpravě natočilo několik desítek televizních společností. Například interwiev natočené při návštěvě Světového obchodního centra v New Yorku, které americká televize vysílala celoplošně, bylo údajně reklamou, která by stála více než celá výprava.

Na dálkovou jízdu kolem světa vyjel 18.března 1987 z Prahy speciální kamion Tatra 815 GTC. Pětičlenná posádka urazí během dvou let více než 120.000 km a navštíví více než 60 zemí. Na snímku zprava Karel Valchař, Jiří Stöhr, Petr Bárta, Stanislav Synek, František Jeniš a Dalibor Bárta.


zdroj: www.ceskenoviny.cz, Autor: ČTK

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články