Články


Popularita Phoenixů s „automatem“ roste

2016-11-04 Přečteno: 477x

S vysokým zájmem o vozidla TATRA PHOENIX Euro 6 s automatizovanými převodovkami AsTronic se kopřivnická automobilka setkává u svých zákazníků. Podíl vozidel s „automatem“ roste, a to jak na domácím trhu, tak i pro export.

Moderní převodovky ZF jsou nedílnou součástí hnacího traktu modelové řady TATRA PHOENIX. Společně s motory PACCAR MX a přídavnou převodovkou TATRA se starají o bezproblémový pohyb vozidel na silnici i v terénu.

Převodovky ZF jsou se svými 16 rychlostmi k dispozici v manuální verzi EcoSplit nebo automatizované AsTronic. Tak jak roste obliba „automatů” mezi osobními automobily, lze zaznamenat podobný trend i mezi náklaďáky. Silniční tahače a autobusy už automatizované převodovky používají zcela standardně. Ale co vozidla, která musí zvládat kombinovanou přepravu terén – silnice? Praxe ukazuje, že i do této oblasti přicházejí trendy, které s sebou přinášejí mnohem lepší ekonomiku provozních nákladů, větší bezpečnost a maximální komfort pro řidiče.

Automatizované převodovky řadí dle řídícího programu tak, aby se otáčky motoru co nejvíce pohybovaly v optimálních hodnotách, což zásadním způsobem ovlivňuje spotřebu pohonných hmot. Vozidla TATRA PHOENIX, která jsou navíc vybavena dvourychlostní přídavnou převodovkou tak mohou nabídnout takové parametry, které při jízdě na silnicích a zpevněných komunikacích mnohdy předčí i neplněpohonná konkurenční vozidla a v porovnání s porovnatelnými plněpohonnými nákladními vozidly při pohybu v terénu vykazují také nižší spotřebu. Terénní provoz vozidel s převodovkou ZF AsTronic je většinou řízen terénním módem řídícího softwaru, tzv. „off-road režimem”, i přes to si může řidič podle potřeby manuálně zařadit nižší či vyšší rychlostní stupeň, pokud se mu zdá, že vzhledem k podmínkám mu automat nabídl jinou možnost. I když terénní mód udržuje otáčky motoru ve vyšších polohách, stále jsou hodnoty optimální ve srovnání s manuálním řazením.

Ve srovnání s manuálními převodovkami nabízí převodovky As Tronic výhodu těm firmám, kde dochází k poměrně častému střídání řidičů na vozidlech či v případech, kdy firma přijme řidiče nové, bez dlouholetých zkušeností. V takových případech automatizované převodovky nejen optimalizují provozní náklady vozidla, ale mohou významně ovlivnit i náklady na servis. U manuálních převodovek i zkušený řidič může spálit spojku a v některých případech může dokonce dojít k přetočení motoru, byť této možnosti se snaží výrobci předcházet softwarovou ochranou.

Obrovský vliv má řazení s automatizovanou převodovkou také na bezpečnost provozu a celkový komfort řidiče. I když vozidla TATRA PHOENIX Euro 6 s manuálními převodovkami ZF Eco Split řadí velmi přesně a na krátkých drahách, stále může nastat situace, kdy řidič s vozidlem vybaveným automatickou či automatizovanou převodovkou zvládne vyžadovaný manévr bezpečněji a s větší jistotou.

Automatizovanými převodovkami, které navíc samozřejmě nabízejí možnost intardéru, jsou vybaveny vozidla TATRA PHOENIX Euro 6 ve verzích 4×4, 6×6 i 8×8 vč. verze „pracovní stroj” s celkovou hmotností vozidla 50t. U této varianty už se ale vzhledem k náročnosti podmínek mnohdy zákazníky přikloní k plně automatické převodovce Allison s hydrodynamickým měničem.

Zdroj: stavebni-technika.cz

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie

Tatra 817

Toto je článek o modelu Tatra 817

Modernizace kabiny obchodní řady FORCE

Dalším důležitým krokem ve vývoji vozidel obchodní řady TATRA FORCE je modernizace originální kabiny s nízkou výškou. Původní konstrukce vycházející z technologie svařovaných ohýbaných plechových dílců byla nahrazena moderní technologií vlepování plochých hliníkových dílů do základní svařované konstrukce z ocelových profilů.

Jde o zásadní technologickou změnu ve výrobě, která přináší celou řadu v...

Unikátní Tatra bude sloužit pyrotechnikům

V areálu muničních skladů ve Vrběticích předal včera dopoledne policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý policejním pyrotechnikům unikátní nákladní vozidlo Tatra. Tento nákladní automobil určený pro přepravu nebezpečného materiálu v režimu ADR, v policejních barvách, disponuje odpovídající balistickou ochranou a autonomním zajištěním nakládky a vykládky nebezpečného materiálu prostřednictvím manip...

Samohybná houfnice Caesar na podvozku tatrovky

Samohybná houfnice Caesar na podvozku tatrovky

Francouzská společnost Nexter Systems na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment International 2015) představila nové provedení dělostřeleckého systému CAESAR (CAmion Equipé d'un Système d'ARtillerie). Jako nosnou platformu Francouzi zvolili nákladní vůz Tatra T815 (8x8).

Caesar je francouzský dělostřelecký systém ráže 155 m...

Hasičská „čtyřkolka“ pro Austrálii

Na konci roku 2014 bylo do Austrálie expedováno vozidlo TATRA 815-732R53 4x4, které vzniklo na požadavek australského dealera ve spolupráci společností TATRA TRUCKS a THT Polička.

Jedná se o unikátní speciál určený primárně pro zásahy při rozsáhlých lesních požárech, jež jsou na území Austrálie velmi časté. Před výrobou vozidla proběhla řada jednání se zástupci hasičských útvarů z Austrálie a has...

Tatra prodá čínské firmě licenci za stamiliony

Tatra prodá čínské firmě licenci za stamiliony, auta nesmí vyvážet

 

Státní čínská společnost Aviation Industry Corporation of China koupí od českého výrobce Tatra Trucks za stamiliony korun licenci na výrobu automobilů Tatra, píší Hospodářské noviny. Licenci by firma měla získat na pět let pod podmínkou, že se vyrobené vozy budou používat jen v Číně.

Licence se má týkat modelové řady TERR No...

Tatra končí, Tatra Truck však vyrábí dál

Tatra končí, Tatra Trucks však vyrábí náklaďáky v Kopřivnici dál

Kopřivnická společnost Tatra, a.s., pokračovatelka předlistopadové automobilky, zřejmě definitivně končí. Její představitel Ronald Adams požádal soud o vyhlášení úpadku. Tatrovky už vyrábí jiná firma.

Konec jedné legendy, alespoň na papíře, přinese podle všeho v nejbližších měsících Krajský soud v Ostravě. Ten bude rozhodovat o žád...


Články