Články


Renovace T 815 „Ostrý-II“ – druhá třetina

2017-05-04 Přečteno: 320x

Těžištěm druhé třetiny restaurátorských a renovačních prací, na jednom z našich prvních dakarských speciálů, byla příprava a výroba nástavby. Současně pokračovaly práce na kompletaci kabiny a podvozku.

Z hlediska „mobility“ renovovaného vozu jsme se výrazně posunuli do fáze, kdy již bylo možno speciál postavit alespoň na náhradní kola. Nosná roura, nápravy, pomocný rám a část hnacího traktu jsou prakticky připravené až do konečného laku.

Kabina v laku

Kabina prošla generální opravou s výměnou několika plechových částí a byla vybavena vnitřním bezpečnostním rámem v provedení z roku 1985 K drobným překvapením nutně doprovázejícím každou pečlivou renovaci vozidla patřilo například zjištění, že původní rozměr trubek pro výrobu vnitřního rámu již není na trhu k dispozici. Opět musely „zapracovat“ různé neformální kanály aby se materiál nakonec podařilo sehnat.

Kabina prošla několikrát lakovnou dokud nebyla shledána opravdu 100 %. V současnosti probíhají práce na instalaci vnitřního vybavení, elektrickým svazkem počínaje a potahovými materiály konče. Mimochodem s radostí objevená a posléze u příslušného výrobce objednaná, vnější sluneční clona se stala příčinou drobného rozladění. Výrobce poslal jiný rozměr. To se občas stává i v těch „lepších rodinách“, nicméně jistou daní za drobnou nedbalost vzniklou zřejmě v expedici, byl čas strávený nad reklamací. Clona správného rozměru nakonec v polovině dubna skutečně dorazila. Řeknete drobnost, ale když se to nasčítá...

Nová „stará“ nástavba

To, že rekonstruovaný speciál T 815 6x6 VE „Ostrý-II“ dostává již konkrétní podobu i z vnějšího pohledu má na svědomí do původní podoby modifikovaný nárazník a hlavně unikátní boční aerodynamické deflektory. Původní byly totiž prototypové a na voze po návratu chyběly.

Samostatnou kapitolou v celém procesu renovace dakarského speciálu je nástavba. Ta původní, která si prošla peklem používání a přestaveb v rámci třicetileté služby několika majitelům zůstala ve Francii. Respektive si ji Jean Philipe odvezl z Kopřivnice zpět namontovanou na podvozku PHOENIX 8x8 Euro 6, za který T 815 „Ostrý-II“ vyměnil. Rozhodnutí vycházelo z čistě praktické úvahy, že při rekonstrukci nástavby by bylo stejně nezbytné ji vyrobit zcela znova.

Logika věci velela prohledat původní výrobní dokumentaci a stejným postupem jako před třiceti lety nechat vyrobit základní rám nástavby a poté provést všechny modifikace. Lehce se řekne, hůře se udělá!

Výrobní dokumentace pro tehdejší standardní plošiny z nichž ta dakarské v principu vycházela byla sice celkem jednoduše dohledatelná, ale některé tehdejší konstrukční postupy či spíše uvažovaní nám zůstalo tajemstvím. Technický ředitel Ing. Radomír Smolka odvedl obrovský kus práce při de facto znovu zkonstruování celé nástavby, a to včetně veškeré vnitřní výbavy. Tentokrát samozřejmě v souladu se současnými trendy primárně v elektronické podobě. Nad rámec pracovních povinností mu pak při zpracování výkresové dokumentace byli nápomocni konstruktéři Helena Křížková a Jakub Machálek.

U nás i externě

Výroba nástavby a jejich jednotlivých částí probíhala jak v naší továrně, tak i u externích firem. Samotný rošt nástavby a plachtové oblouky s profily bočnic unikátních rozměrů vyrobila vysokomýtská firmy Ecos, jinak dodavatel kabin TATRA FORCE. Finální montáž je záležitostí týmu spolupracovníků na prototypové dílně a otevírá vlastně třetí, závěrečnou, třetinu renovace jedné z prvních „dakarek“. Renovační práce na dílně koordinuje Petr Gilar, jeden z našich nejlepších zkušebních řidičů, zaměstnanec Oddělení vozidlových zkoušek a homologací.

V sedmnáctém týdnu byla externí firmě zadaná výroba plachty a také byla dokončena grafika všech reklamních samolepek a startovních čísel, které dotvoří celkový vzhled renovovaného vozu.

Významné drobnosti

Vyčleněná místa ve skladových prostorech se již plní „drobnostmi“, které nakonec „Ostrý-II“ vyšperkují do finálního stavu. Páky šlapadel, které byly zachráněny ze stodoly ve Francii prošly repasí a dostaly konečný bílý lak. Samotné plechy šlapadel bylo nutno vyrobit z 6 mm hliníkového materiálu zcela znova, neboť ty původní dodnes slouží někde v západní Africe. Přímo z 3D modelu byly obrobeny kulové pánve pro montáž šlapadel na páky. Stejně tak byly znovu zkonstruovány a vyrobeny tzv. „kobry“ sání motoru a celá plejáda dalších maličkostí. Z nakupovaných dílů snad nejvíce zaujmou pneumatiky Michelin XS 14.00-20. Deset kousků je již složených u nás v továrně, aby ve vhodném okamžiku zaujaly svá místa společně s disky na bílých nábojích náprav.

Již za polovinou

Čím více se blížíme ke konci náročné renovace, tím více nabývají na významu drobnější, ale o to svízelnější a mnohdy titěrnější práce. Nutno však říci, že všichni zúčastnění pracují s elánem a radostí. Pod rukama nám doslova roste připomínka historie, pomník umu, zručnosti a zkušenosti našich lidí. Mnoho z nich, kteří se na přípravě a stavbě prvních dakarských speciálů podílelo stále pracuje v naší továrně. Svoje myšlenky a fortel uplatňují při výrobě současných vozidel klíčových obchodních řad. Také pro ně, na důkaz úcty, rekonstruujeme T 815 6x6 VE „Ostrý-II“ (1985/1986).

zdroj: tatra.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Tatra 815

Toto je článek o modelu Tatra 815 Dakar 6x6

Legenda Dakaru

Dávno ztracený speciál Tatra 815 6x6VE „Ostrý II“, který se zúčastnil slavného závodu Paříž-Alžír-Dakar 1986, jezdil několik desetiletí v soukromých službách v severní a západní Africe. Tento týden byl v Kopřivnici představen kompletně zrestaurovaný.

S legendárním závodním speciálem Tatra T 815 6x6 VE „Ostrý-II“, který řídila posádka Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina, se automobilka...

Dakar 2015: Utkání konceptů Tatra (kyvné polonápravy) vs. Liaz (pevné nápravy)

Od počátku účasti českých kamiónů na Dakaru (od druhé poloviny osmdesátých let 20. století) dochází ke konfrontaci podvozkových konceptů kyvných polonáprav a tuhých náprav. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

V následujících řádcích si vysvětlíme výhody a negativa obou systémů. V náročných podmínkách Rallye Dakar jsou podrobeny zkouškám, jako nikde jinde.

Ve statistice startovního pole jedno...

Konec tradice, Loprais nepojede Dakar s Tatrou

Konec tradice, Loprais nepojede Dakar s Tatrou

Kopřivnice - Aleš Loprais musel před blížící se Rally Dakar narychlo změnit plány a místo tradiční Tatry pojede s vozem značky MAN.

Jeho speciál Tatra Queen 69 neprošel technickou přejímkou, takže krátce před odjezdem do Jižní Ameriky musel český jezdec hledat náhradní řešení. Našel ho ve spolupráci s nizozemským týmem Veka, jehož vůz německé výroby...


Články