Články


TATRA BUGGYRA Racing sedmá na Rallye Dakar

2015-01-23 Přečteno: 1 087x

TATRA BUGGYRA Racing se závodním speciálem Tatra 815 Buggyra obsadila na Rallye Dakar 7. místo. I když tým v čele s pilotem Martinem Kolomým na jihoamerický kontinent původně mířil s vyšším očekáváním, s konečným výsledkem je spokojený.

TATRA BUGGYRA Racing se i přes drobné problémy a nehodu v 5. etapě jako jediný tým s jedním závodním automobilem dokázal prosadit v první desítce.

V rámci evropského truckracingu patří Buggyra k těm nejúspěšnějším týmům. I přes spojení s tradičním účastníkem dakarských rallye, tradičním výrobcem plněpohonných nákladních vozidel, společností TATRA TRUCKS, patřil v letošním ročníku Rallye Dakar k týmům menším. Jeden závodní speciál, jedna doprovodná TATRA. Takových týmů s ambicemi a šancemi na umístění na předních místech není na Dakaru mnoho. Podle pilota Martina Kolomého bylo pro tým handicapem i to, že některé náhradní díly museli vozit s sebou a tomu přizpůsobit celkový styl jízdy. „Vzhledem k ostrému tempu ruských kamazů i jejich týmové strategii považuji letošní umístění za významný úspěch a těším se na příští ročník, ve kterém budeme silnější," říká.

Technický ředitel TATRA BUGGYRA Racing Robin Dolejš absolvoval Rallye Dakar již počtvrté. „Se všemi drobnými technickými problémy, které nás během náročných rychlostních zkoušek potkaly, jsme se vypořádali. Vzhledem k velikosti našeho týmu i velkému časovému tlaku si musíme vždy rychle poradit," uvádí. I podle zástupce týmu Davida Vršeckého, který se staral o nastavení závodní Tatry, nebyl s automobilem v závodě žádný zásadní problém. „TATRA 815 Buggyra funguje skvěle, je rychlá a spolehlivá. Příště se budeme snažit o vylepšení drobností, které se objevily až v extrémních podmínkách závodu," říká. Manažer týmu Jan Kalivoda souhlasí a dodává: „Tatrovácký podvozek vydrží úplně všechno." Ostatní členové týmu si pochvalovali především nenáročnou údržbu podvozku, a to zejména při maratónské etapě, kdy neměli k dispozici servisní zázemí.

Závodní speciál TATRA BUGGYRA Racing, který vychází ze sériově vyráběného modelu T815 4x4 s krátkou kabinou, absolvoval Rallye Dakar 2015 s motorem GYRTECH Rally Power MK14-3EC o objemu 12,5 litru s výkonem 900 koní a točivým momentem 3800 Nm. Martin Kolomý řadil pomocí upravené 16rychlostní převodovky ZF/GYRTECH 2014, manuální se vzduchovou podporou. Vozidlo bylo vybaveno testovaným jednorychlostním sestupným převodem TATRA. Nezávisle zavěšené polonápravy jsou, stejně jako sériová vozidla TATRA PHOENIX, odpruženy vzduchovými vaky, závodní speciál však proti sériovým vozidlům využívá tlumičů REIGER. Pohotovostní hmotnost vozidla je 8500 kg s rozložením 50:50 na přední a zadní nápravu.

Na tomto speciálu se závodním číslem 506 testovala automobilka TATRA TRUCKS kromě sestupného převodu i další nové komponenty: přední nápravu a některé komponenty řízení. „Jsme rádi, že testování bylo z pohledu výkonu vozidla úspěšné, detaily se budeme zabývat po příjezdu speciálu do Kopřivnice. Zpětná vazba od závodního týmu je pro další vývoj velmi důležitá. Pokud se komponenty v extrémních podmínkách závodu osvědčily, budou využity v sériové produkci, např. vozidel TATRA PHOENIX Euro 6," říká technický ředitel TATRA TRUCKS Radomír Smolka. Testování komponentů i celých agregátů v náročných dálkových soutěžích, jako je např. Rallye Dakar, má v kopřivnické automobilce dlouholetou tradici a poznatky jsou pravidelně implementovány v sériové výrobě i ve vývoji zákaznických speciálů.

TATRA BUGGYRA Racing s Martinem Kolomým a bratry Kiliány je na základě vítězství ve výběrovém řízení, které proběhlo v březnu loňského roku, jediným oficiálním podporovaným týmem TATRA TRUCKS. Kromě kvality závodníků a managementu TATRA hledala tým s největší motivací se postupně zlepšovat, což přesně koresponduje s její podnikatelskou filozofií.

A co se týče techniky, tak ta během téměř 4,5 tisíce měřených kilometrů několikrát všechny přesvědčila, že TATRA si cestu nehledá, ale tvoří.

Kompletní průběh závodu je zdokumentován na www.buggyra.com, včetně bohaté fotogalerie.

zdroj: tatra.cz

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie

Tatra 815

Toto je článek o modelu Tatra 815

Tatrabus: z rallyového speciálu je terénní autobus a hvězda Islandu

Tohle auto je v současnosti asi nejdivočejší verze nákladního vozu Tatra, na jakou lze v Evropě narazit. Je to něco mezi ultimátním off-roadem, obytným autem a pohodlným dálkovým autobusem. Říká se mu Tatrabus a v jeho kabině už celkem rok života strávil turistický průvodce a nově také řidič Roman Sauer.

Jak se člověk stane řidičem Tatrabusu?

K podobnému stylu cestování jsem tíhnul odjakživa. Se...

Tatra táhla Ruslana plného tater

Tatra táhla Ruslana plného tater. Příběh unikátního letištního siláka

Ruzyňské letiště letos slaví 80 let od svého otevření. Pokud mluvíme o technice, tak na letišti nepotkáme pouze letadla, ale také techniku pozemní. Mezi nejzajímavější kategorii automobilní techniky patří speciální letištní tahače. Jedním z nich byla i Tatra 815 TPL.

Počátkem roku 1987 definovaly Československé aerolinie požad...

Tatra a kotoučové brzdy na současných nákladních vozidlech

Tatra a kotoučové brzdy na současných nákladních vozidlech

Mezi významné technické novinky letošního roku u vozidel společnosti Tatra Truck patří možnost vybavení vybraných vozidel Terrn01, Phoenix a Force kotoučovými brzdami.

Společnost Tatra Trucks uvádí, že s nástupem sériové produkce vozidel řady Phoenix v roce 2011 byl zahájen vývoj uplatnění kotoučových brzd v konstrukci vozidel hlavního v...

Návrat dakarské Tatry po třiceti letech

Do Kopřivnice se vrátil dakarský speciál z roku 1986. Je zachován v původním stavu poté, co tři desítky let jezdil ve státech severní a západní Afriky. Výměnou za něj majitel, francouzský podnikatel Jean Philippe, obdržel moderní vozidlo TATRA PHOENIX EURO 6.

Symbolická výměna klíčků od obou vozidel proběhla v pondělí 12. 9. od 10:00 na polygonu společnosti TATRA TRUCKS v Kopřivnici.

Zpět do Afriky. Karel Loprais odstartoval se svou tatrovkou do Dakaru

Zpět do Afriky. Karel Loprais odstartoval se svou tatrovkou do Dakaru

Slavná tatrovka opět míří do Afriky a za volantem samozřejmě musí být Karel Loprais. Na připomínku prvního startu kopřivnického speciálu se vydává šestinásobný vítěz slavné dálkové rally k senegalskému Růžovému jezeru. Přímý přenos ze startu expedice jste mohli sledovat na iDNES.cz od 11 hodin.

Prvního ledna 1986 se na startu ...

Česká Tatra se prohání v trháku Šílený Max

Česká Tatra se prohání v trháku Šílený Max. Hraje její podvozek a kabina

KOPŘIVNICE Tuzemská kina ovládl o víkendu film Šílený Max: Zběsilá cesta. Pozorní diváci v něm mohli odhalit českou stopu. V akčních scénách brázdí vyžilou krajinou automobilové monstrum složené mimo jiné z klasické Tatry 815.

 

Známý český náklaďák je k poznání hlavně díky třínápravovému podvozku. Z kopřivnických dílen ...

„Stonožka“ pro vrtaře

V tomto díle našeho seriálu se vracíme na přelom léta a podzimu roku 2013, kdy vznikl další zajímavý speciál TATRA, tentokrát na bázi řady T 815-7. Toto speciální vozidlo vzniklo na základě požadavku italského výrobce vrtné soupravy.

Základním požadavkem byla nízká stavba vozidla a povinnost registrace celého kompletu do normálního provozu, byť s jistými výjimkami (zejména hmotnost a rozměry). ...

Tatra se dále zvedá

Tatra se dále zvedá, navýší kapitál o miliardu a bude investovat

 

KOPŘIVNICE -Akcionáři společnosti Tatra Trucks, jíž od loňského roku patří kopřivnická automobilka Tatra, navýšili základní kapitál o miliardu korun. Investice půjdou zejména do moderních obráběcích technologií. Navýšení základního kapitálu schválila valná hromady společnosti minulý týden.

Společnost Tatra Trucks vlastní z 6...

Tatra speciálně pro zemedělce

Tatra speciálně pro zemědělce

Kopřivnická automobilka se pustila do představování vozidel, vyvíjených podle specifických požadavků svých klientů. Prvním z odhalených je zemědělský speciál.

Společnost Tatra Trucks, a.s.  již v loňském roce představila svůj tahač zemědělských návěsů Phoenix 6x6, který se představil nejprve na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích a následně na veletrhu A...

Exšéf Tatry dostane jako odškodnění 120 000

Exšéf Tatry dostane jako odškodnění 120 000, chtěl pět milionů

PRAHA -Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému šéfovi kopřivnické automobilky Tatra Ronaldu Adamsovi 120 000 korun jako zadostiučinění za trestní stíhání. V pátek to uvedla mluvčí úřadu Kateřina Hrochová. Adams požadoval pětimilionové odškodné. Poukazoval na to, že obžaloba z podplácení ohledně zakázek pro českou armádu negativně...

TATRA TRUCKS na Dnech NATO 2014

TATRA TRUCKS na Dnech NATO 2014

 

Víkend 20. - 21. září bude na letišti Leoše Janáčka v Ostravě - Mošnově již tradičně patřit vojenské technice, letecké i pozemní technice a speciálům jednotek záchranného systému. TATRA TRUCKS představí vojenské, hasičské i civilní vozy.

TATRA TRUCKS se společně s EXCALIBUR ARMY staly speciálními partnery největší bezpečnostní show v Evropě – XIV. ročníku Dnů...

Automobilka Tatra už téměř vyprodala roční kapacitu výroby

Automobilka Tatra už téměř vyprodala roční kapacitu výroby

Kopřivnická Tatra musí navyšovat letošní plán výroby. Letošní kapacity jsou již téměř vyprodány.

Kopřivnická automobilka Tatra už téměř vyprodala letošní roční kapacitu výroby. Počítala s prodejem 760 a výrobou 735 vozů, výrobní plán ale navýší o desítky aut. ČTK to oznámil mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek. Tržby za letošek tak podl...

Tatra vystavuje v Austrálii

Tatra vystavuje v Austrálii

V Queenslandu představuje australský dealer vozidel značky Tatra několik zástupců současné produkce kopřivnické automobilky.

Na jedné z největších těžařských výstav na světě, pojmenované Queensland Mining & Engineering Exhibition a pořádané v termínu od 22. do 24. července 2014, jsou společností Tatra Offroad Trucks Australia prezentována těžební vozidla Tatra Pho...

TATRA na veletrhu EUROSATORY 2014

TATRA na veletrhu EUROSATORY 2014

 

TATRA TRUCKS a.s. se účastní mezinárodního veletrhu obranných technologií EUROSATORY 2014. Rádi Vás přivítáme na našem stánku, abychom Vám představili první logistické vozidlo 4x4 s pancéřovanou kabinou splňující normu STANAG 3 – 3a/3b.

Další z exponátů pak bude nosič kontejnerů T815-7 8x8 s kontejnerem typu ISO 1C v provedení přípravna pacientů a vyrobeným...

Tatra a šest tisíc koní

Tatra a šest tisíc koní. Auta z Kopřivnice mají prorazit v těžbě plynu

 

        Rozmachu těžby břidličného plynu by mohla využít i kopřivnická automobilka Tatra. Pracuje na vývoji speciálního nákladního vozu do drsných pracovních podmínek.

        V souvislostí s ukrajinskou krizí opět přichází na přetřes energetická bezpečnost Evropy. Jedním z řešení, jak ji posílit, je těžba z netradičních l...

Minister Glváč odovzdal vojakom 30 vozů

Minister Glváč odovzdal vojakom 30 nových nákladných automobilov

Podľa ministra nové moderné valníky postupne nahrádzajú viac ako 30-ročné vozidlá Praga V3-S.

Nemšová 16. januára (TASR) – Ozbrojeným silám SR začala oddnes slúžiť nová technika. Devätnásť valníkov Tatra 815 a 11 nákladných vozidiel Aktis R-08 odovzdal vo vojenskom útvare v Nemšovej minister obrany Martin Glváč.Podľa ministra nové ...

TATRA 815 BUGGYRA vyrazila na Dakar

A jede se! Dnešní listopadové odpoledne bylo na tatrováckém zkušebním okruhu ve znamení oficiálního slavnostního odjezdu zbrusu nového závodního speciálu TATRA 815 BUGGYRA na Rallye Dakar 2014.

Pilot speciálu Martin Kolomý, Buggyra team v čele s dalším závodníkem Davidem Vršeckým a zástupci společnosti TATRA TRUCKS oficiálně „vypravili“ Fat Boye, jak závodní speciál Buggyra pojmenovala, již na 35...

Africa Eco Rally 2012: Tatra vítězem své kategorie!

Letka Racing Team zvítězil v kategorii kamionů ve čtvrtém ročníku euro-africké soutěže Africe Eco Rally 2012.

Evropy do Dakaru, hlavního města Senegalu, založil Thierry Sabine v roce 1979. Před čtyřmi lety se soutěž s oficiálním názvem Dakar z


Články