Fórum - Téma


Africa Eco Race 2017


Fórum Kamiony Tatra na startovní čáře Africa Eco Race 20171  2

2017-01-11 10:23:56

Tom Racing na Africa Eco Race 2017 - 7. etapa, vítězství nad Kamazy

Tom Racing na Africa Eco Race 2017 - 7. etapa, vítězství nad Kamazy  |  Více info

Sedmá etapa dala startovnímu poli řádně zabrat a mnohé automobily a motorky zůstaly v noci na trati. Etapa přinesla 414 závodních kilometrů. Kromě písku byly na programu i duny, které měly být podle organizátorů velmi obtížné. Promet/Czechoslovak Group tým Tomáše Tomečka absolvoval rychlostní zkoušku z Tiwilitu do Tiwilitu bez zaváhání a v cíli se mohl radovat z etapového stříbra.

2017-01-11 10:24:14

Dějství osmé aneb když výsledek neodpovídá výkonu

Osmá etapa se jela z Tiwilitu do Azougui a nabídla téměř 453 ostrých kilometrů. Promet/Czechoslovak Group tým s posádkou Tomeček - Lála a dorazil do cíle po dílčích technických problémech jako čtvrtý kamion. Technické problémy ale měla i jedna ze dvou Tater jedoucí jako balai. Na pomoc jí vyrazila Tomečkova asistence, která poté dlouho scházela v bivaku.

Po úvodní svižné pasáži přišlo menší dunové pole. "Hned za první dunou byl zapadlý plynový Kamaz," popisuje situaci Tomáš Tomeček a hned pokračuje: "Naštěstí jsme se mu vyhnuli, byť neměl zapnutý alarm. Duny se nám dařilo projíždět bez zaváhání až do okamžiku, kdy jsme zapadli za prvním Kamazem, který zastavil a čekal na svého týmového kolegu." Týmová režie v podání favorizovaných ruských Kamazů tak fungovala i tentokrát.

Zbytek etapy přinesl další sprint v podstatě až do cíle. "Už jsem to říkal několikrát, ale podobné etapy nemám rád," pokračuje Tomeček. "Nikdy v minulosti nebyly etapy stavěny tak na rychlost, tak jako letos. Spolu jedoucím Kamazům to jede fantasticky a umí si navzájem pomoci. Klobouk dolů."

Tatru se startovním číslem 401 bohužel postihly dílčí technické problémy. "Včera jsme dorazili do bivaku s pomalým defektem, který se nám dařilo dofoukávat za jízdy," vysvětluje Tomeček a dodává: "Dnes jsme bohužel takové štěstí neměli. Zhruba sto kilometrů před cílem jsme museli zastavit s defektem levého zadního kola. Pár kilometrů předtím jsme se snažili únik kompenzovat, ale ten se bohužel rychle zhoršoval. Navíc nám praskl přídavný olejový chladič, což jsem Láďovi raději řekl až v bivaku."

I v osmé etapě někteří závodníci bloudili a najeli i několik desítek kilometrů navíc. "Láďa zvládá navigaci skvěle a ani dnes nechyboval," chválí Tomáš Tomeček svého navigátora.

"Dnes to byla poměrně těžká etapa, ale navigačně jsme to zvládli na jedničku," navazuje Láďa Lála. "V podstatě jsme neudělali žádnou chybu, ale stejně jsme ztratili. Občas si trať v rámci toho, co vidíme v road booku, zkracujeme, ale někteří jsou v tomto ohledu očividně mnohem odvážnější. Dakar jsem jel poprvé před deseti lety a hlavou se mi teď honí všechno možné."

Kromě technických dnes posádku Tomeček - Lála postihly i logistické problémy. Poté, co se jednomu z kamionů balai, které Tomáš Tomeček poskytuje organizátorům, zadřelo ložisko levého předního kola, se musela asistenční Tatra otočit a vyrazit na záchrannou misi. Díky mnohahodinovému zdržení tak dorazí do bivaku někdy kolem třetí ráno a to zrovna když je jí potřeba nejvíce. "Takový je Dakar," uzavírá Tomáš Tomeček. "Zkusíme něco naspat v kabině. Dnešek bude náročný nejen pro nás, ale i pro naše machaniky - Jardu Žerdíka a Pavla "démona" Kletenského."

Devátá etapa slibuje dunové pole, ve kterém se minulý rok zahrabaly všechny kamiony a mnoho dalších závodníků. Doufejme, že se Tomášovi s Láďou bude tentokrát dařit.

2017-01-12 11:56:01

Videosestřih z 1. a 2. etapy Africa Eco Race 2017

Videosestřih z 1. a 2. etapy Africa Eco Race 2017  |  Více info

Jaroslav Valtr, Miroslav Zapletal a Tomáš Tomeček v našem krátkém videosestřihu z první a druhé marocké etapy.

2017-01-12 11:56:13

Videosestřih 3. etapy Africa Eco Race 2017 - Češi v akci

Videosestřih 3. etapy Africa Eco Race 2017 - Češi v akci  |  Více info

Jaroslav Valtr, Miroslav Zapletal a Tomáš Tomeček v našem krátkém videosestřihu ze třetí marocké etapy.

2017-01-12 11:56:25

Videosestřih 4. etapy Africa Eco Race 2017 - Češi v akci

Videosestřih 4. etapy Africa Eco Race 2017 - Češi v akci  |  Více info

Jaroslav Valtr, Miroslav Zapletal a Tomáš Tomeček v našem krátkém videosestřihu ze čtvrté etapy vedoucí územím Maroka.


Odpovědět

1  2