Uživatel Audin


Výměna startéru na T 613

2012-05-07 22:00:17 (5 let, 6 měsíců)

Vzhledem k tomu, že u Milošovky nezapadal při startu pastorek startéru do věnce setrváku a z deseti startů se to dvětkrát kouslo, rozhodl jsem se vynadat startér a zrepasovat ho.

Podle příručky žádný problém, na straně 161 manuálu čtu: "Při výměně spouštěče odpojte přívodní kabely, dvě matice a spouštěč vyjměte."

Normálně u zbytků strojů na zeměkouli by to tak bylo, ale tohle je Tatra.

Takže pro vymontování horního šroubu, který drží startér si musím vyrobit klíč. Nejde tam totiž dostat plochý, ani očko, ani ořech. Beru si starý klíč na kola 17, obrušuji na co nejmenší sílu stěny, rozříznu a navařuji držák ze strého klíče na flexu. První zkouška. Nejde. Znovu rozříznout a pod úhlem svařit. Teď už jde, ale jen potočit. Beru starý plochý klíč z oktávky co jsem někde kdysi našel a zbrušuji ho na co jemenší sílu stěny, abych ho dostal na pootočený šroub. Sláva, daří se. Šroub je venku, ale co teď. startér jde povytáhnou, ale naráží na poloosu. Zkouším s ním zápasit, kroutit.nic.

Co teď?

Poloosa musí ven. Povolit čtyři inbusy 8 unašeče poloosy. Musím opatrně, abych si neprorval manžetu homokinetického kloubu. Hotovo. Nastupuje kladiva a hrubá síla, rozklepnout unašeč. jsou v něm dva pružné kolíky, které ho pevně svírají. Uděláno. Na řadu přichází tři matice domečku poloosy, přišroubované přímo na skříni. Mám vymontováno a snažím se vysunout poloosu do boku. Jde, ale naráží na zadní rameno. Zkouším cvičně zápasit se startérem, ale nejde ven ani za boha. Zuřím. Prostě poloosa musí ven celá.

Povoluji horní uložení tlumiče pérování a zvedám auto pomalu na zvedáku. Kolo s ramenem zůstává na zemi. Zkouším vysunout poloosu z převodovky, ale naráží na pružinu pérování a do boku nemá vůli. Stačilo ještě trochu přizvednout, ale ne moc, rameno už visí na brzdových hadicích. Sláva. poloosa je venku. Lehám pod vůz a lomcuju se startérem. To snad neééé. Naráží na šteft domečku od poloosy. Nejde s ním do boku ani za zlatý prase. Co teď. Natáčím na šteft dvě matky, utahuju kontra a po chvíli se daří šteft vytočit ze skříně. Tak další pokus.

Heuréka startér je venku. Půl auta rozdělanýho. Konstruktér, který tohle vymyslel musel bejt nalitej jak houba, protože takto řešit věc, která u normálního auta zabere když hodně tak dvacet minut, je peklo.

Tímto chci říci, že pokud někdo najde jednodušší způsob jak strartér ze 613 vyndat, sdělte ho prosím světu, nebot já jsem dnes zestárl o deset let. Tolika sprostejch slov sem už dlouho nevypustil.

Zároveň probíhaly rady na telefon s Tatrakamarádem, který toto samé řešil na vymontovaném motoru z auta, kdy opravdu musela poloosa pryč a šteft domečku polosy taky. Jinak prostě NEJDE opakuji NEJDE ven.

Takže půl cesty za mnou. Po opravě startéru ještě všechno zpět


  D.A., 1 let, 1 měsíců

Tak jsem si to po 15 letech zopakoval, četl jsem jen tuhle převážně snůšku kydů a ne http://www.tatra-club.com...ntovat-starter-t613-34164 .

První večer tedy Luboš opravoval Lakatoš .

V noci jsem si vybavil Hrubystylovo "pootočení mezikusu" a byl jsem doma! Ráno vyjel ven jako namydlený. A teď jdu na horeuvedený odkaz zavěsit dvě všeříkající fotky


  Trautenberk, 4 let, 8 měsíců

Vyndavat poloosu kvůli startéru, a to jak kvůli polskému Elmotu, tak kvůli českému Magnetonu je blbost a konstruktér je v tom zcela nevinně. Vezmi si metr, změř si startér od příruby po konec víka kde je uprostřed vyvýšení pro ložisko a pak si v té naměřené délce přenes radius od dosedu na předním víku motoru směrem ku poloose a zjistíš, že to vždy, naprosto vždy vychází a startér jde vyndat. Pokud fyzicky vyndat nejde, je to čistě závada mezi startérem a rukama co ho vyndavají :)


  hrubystyl, 5 let, 5 měsíců

Štartér som demontoval/montoval len z motorov EI/1, ale bez väčší komplikácii. Prve som mal upravený (zbrúsený, ohnutý) kľúč č 16. Posledne som si zakúpil račňový. Po odpojení káblov, vyskrutkovaní skrutiek, pootočení medzikusu, šiel vybrať bez nutnosti demontovania ďalších dielov. Ideálny prístup je odspodu a od podblatníka po demontáži zad.kolesa.


  Audin, 5 let, 5 měsíců

Jime, zkus se mrknout jakej typ startéru tam máš. Bylo jich prý více, všechny poláci


  JimGTI, 5 let, 5 měsíců

už jsou to aspoň 3 roky, ale polanda jsem z chromky taky dostal standardním nářadím bez takových piškuntálií co popisuješ...


  Miloš, 5 let, 5 měsíců

S tím co popisuješ jsem se nikdy nesetkal, ale u Tatry je vyjímek někdy až běda.


  sam, 5 let, 6 měsíců

Mám stejnej problém . Měl jsem chromku z 76 roku, chtěl jsem vyndat starer a prostě to bez sundání poloosy a unašeče nejde ven . Tak jsem ho nechal povolenej na motoru s převodovkou, motor jsem vyjmul, auto sešrotoval, a ten pohodář starter tam prostě visí a visí a visí a dokud někdo neodmontuje ten unašeč poloosy tak tam bude viset dál. Protože to prostě nejde ven!


  Audin, 5 let, 6 měsíců

Takže typ startéru je SM3-343014, 12V-18KM, 1500obr./min., Made in Poland. Výrobce zřejmě FAK.


  D.A., 5 let, 6 měsíců

Ještě dodatek k typu - "poláci" se vyskytovali beze změny minimálně od chromek r.v. 1976 do trojek 1990. Že by měl Audin tak raný kus, na kterém to ještě konstrukce nevychytala?


  D.A., 5 let, 6 měsíců

Dělal jsem to mnohokrát, ale tak 10 roků zpátky a dál. Nemusí se nic demontovat, jen trošku pootáčet ježka v kleci. Speciálního nářadí netřeba. Podrobnosti už jsem vytěsnil, protože to bylo skoro vždy v zimě na promrzlém betonu v garáži . Demontáž+montáž do hodinky.

Akorát vím, že motor v pažoutu 405SRi je elektrickým příslušenstvím osázený mnohem hůř - tam abych měl fakt chapadla


  Audin, 5 let, 6 měsíců

Napiš mi sem jaký typ startéru tam máš. Prý se montovaly dva typy, zřejmě právě kvůli té montáži. Já tam mám polskej, typ sem přidám jak to opíšu.


  j.tommy, 5 let, 6 měsíců

Ahoj,

já jsem startér taky vyndával a nechával opravit,ale takový problém jsem s tím neměl,problém byl povolit horní šroub,ale to bylo vše,s poloosou jsem nemusel dělat nic....Seznam členů