Uživatel MartinBedny


Před koupi veterána

2011-07-21 10:04:29 (6 let, 4 měsíců)

Tento stručný popis je vyhrazen pro ty, kteří chtějí splnit si sen a nikoli způsobit si potíže na 10 let dopředu nebo popřípadě vyhodit peníze. Pokusím se to rozvést na nejdůležitější body tak, aby tento popis každému odpověděl na jeho otázky a pomohl dojít k nejlepší výchozí pozici na daných možnostech.

V první řadě by jste si měli uvědomit, že takový veterán, jak před renovací tak i po renovaci vyžaduje nějakou péči a i když stojí v garáži tak neustále požírá peníze. Z druhé strany, je jasné, že částky do toho vložené se několikanásobně zvyšují na hodnotě daného modelu a časem to víc a víc roste.

Hlavní předností jsou vaše finanční možnosti. Pokud máte peníze na utrácení pak taková investice je pro Vás ideální, na druhou stranu, pokud na to peníze nemáte tak je nejlepší se raději do žádného veterána nepouštět. Tohle je přece jasné, ale říkám to proto, že za nějakou dobu už jsem narazil na pár lidí co sotva vyšli s platem a chtěli chtě nechtě nějaké auto. Jakmile se rozhodnete pro veterán značky Tatra, na který tento článek je zaměřen tak vaše finance na veterána porostou do desítek tisíc či stovek tisíc korun, dle daného modelu. Tohle je věc, se kterou se budete při renovaci Tatry muset smířit. Pokud ovšem nemáte takové finanční zázemí tak si raději kupte nějakou starší Škodovku!

Po financích můžeme přistoupit ke koupi vozidla. Duležité heslo, které si musíte zapamatovat "nekupuj hnet to co vidíš za jakoukoli cenu"! Z vlastní zkušenosti a sledování inzercí nějaký rok můžu říci, že auta se opakují stále do kola měsíc co měsíc. Jak narazíte na nějakou Tatru tak bych klidně i vyčkal a nekupoval hned pokud se mě cena bude zdát vysoká. Už několikrát se stalo, že majitel dal první cenu vysoko a čekal co se stane, po půl roce šel s cenou rapidně dolů a po roce... Rozdíl mnohdy nedělal zrovna malé částky a někdy šlo od 50-100 tisíc korun rozdíl ve dvou měsících. To je ale individuálně. Další možnost, která může nastat je, že se objeví inzerát, kde majitel se toho chce rychle zbavit a dá to za překvapivě nízkou cenu. I v této chvíli bych byl klidný a snažil se to řešit rozumně, protože může jít jak o reklamní trik a nebo vůz není v tak dobrém stavu jak nám majitel tvrdí.

Důležitou součástí je, aby jste si ustanovili, které auto chcete a o něm si zjistili co nejvíce podrobných informací včetně inovací, které po dobu výroby vůz prošel. Je spousta lidí, kteří za ty roky své vozy skrášlovala různými tuningovými doplňky a někdy se může stát, že objevíte například poslední model 603 s designem jedničky (nárazníky a podobně, pár takových prodávali z ateliérů na Barandově ) Taky jsi důkladně prošli všechny inzerce a dobře si porovnali ceny!

Ohledně cen to rozděluji na tři skupiny. První cenová skupina je skupina od ceny šrotu do půl sta tisíc. To jsou takové mašiny, které vidíváme jako jiné využití, respektive - kurník, střecha pro cihly, skladiště a jiná dekorativní využití. Hlavně v této kategorii se objevují na některých aukčních portálech podobné hrůzy, z kterých můžeme použít akorát révky některých rostlin a zbytek použít jako hnojivo. Hlavně bych nereagoval na inzeráty typu "rarita" a "unikát"! To je opravdu jenom prodejní trik. Zde si musíme uvědomit, že auto z této skupiny je nesmírně náročné na renovaci, protože je zapotřebí vyrobit z 85% novou karoserii a to je finančně pro některé nemožné. Ti, kteří si to neuvědomí a přec jenom do toho jdou, tak pak stejně dojdou k tomu, že to neutáhnou a takové věci pak vidíme v inzerci pod "prodám Tatru v započaté renovaci"

Druhou cenovou skupinou, je skupina, kde cena je vyší, ale za to máte už něco na čem se dá pracovat a nemusíte měnit 85% karoserie a dokupovat pracně díly, které by jste mohli repasovat. Cenu bych podle prodejních aut stanovil od sto tisíc do stopadesáti tisíc kč. Zde bych těm, kteří si chcou renovaci projít a udělat sami doporučoval kupovat. Je to asi nejideálnější na renovaci. Samozřejmě jsou i ideálnější cesty (berme v potaz finance) Hlavní je, že je z 99% kompletní, pojízdná a mechanicky celkem v pořádku. Najdeme na ní většinu dílů oproti předchozí cenové skupině. Opravdu jak se říká, zlatý střed.

Poslední cenová skupina je skupina, ve které se nacházejí auta již po starší renovaci, nebo opět nějaké "rarity a exempláře, které byly od začátku v soukromých rukou a nebo v nich jezdil Castro haha" a v neposlední řadě auta s cenovkou nad půl milionu po renovaci. Zde si ale musíme při koupi takového auta vyžádat fotodokumentaci a pořádně si projít auto, protože dnešní šmelináři jsou schopní udělat jenom lak! Hlavně pokud si sám dotyčný renovaci auta neprojde a koupí auto po "renovaci" tak nezná hloubku renovace, kterou dělal předchozí majitel, takže zde můžou být ceny poměrně nepřesné!

Nezapomeňte, před koupí je taky dobré se podívat na pár kusů a porovnat. Nejlepší je, když to vidíte na vlastní oči! Spousta lidí dokáže auta tak dobře nafotit, že díry v prazích prostě nejdou vidět. Takže neposílat peníze předem pokud auto vidíte jen na fotce. Auto je dobré důkladně si projít. Každá Tatra, mimo vyjímky (1 ze 100) je prošpikovaná dírama. Prahy, podlaha, podběhy... Někdy není na škodu se podívat i pod koberečky. Člověk si aspoň hned udělá obrázek o rozsahu škod. Po opískování se stejně tohle ukáže. Pokud je k autu technický průkaz, je dobré si ho projít a porovnat čísla. Štítek, číslo karoserie a číslo motoru. Když jedno z toho nebude sedět, tak je to měněné (mělo by to být napsané v TP, někdy napsali jenom výměna a to bylo vše ) a není ještě důvod panikařit. Jestli je auto na papírech přihlášené tak nezapomeňte na ekologickou daň, která činí 10 000,- kč, kterou si přičtěte k ceně vozidla.

Všem kteří se snaží tvořit hodnoty držím palce.


  Franta.H, 6 let, 3 měsíců

Nemas zac Martine, slovo odbornika a znalce jako jsem ja, vzdy potesi a inspiruje.


  MartinBedny, 6 let, 3 měsíců

Děkuji za doplnění chlapi


  Franta.H, 6 let, 3 měsíců

Hlavně a to především, by si každý měl uvědomit, že vlastnit veterána není žádná sranda, že.


  Alusil, 6 let, 3 měsíců

Dobře popsaný Martine u mně třeba vznikly další kriteria na která jsem narazil. Taky jsem měl v úmyslu jít do Tatrovky , už z nostalgie. Ale kromě financí které nemusím až tak řešit jsou i další faktory, jak jsi vspomenul je to garáž a neřkuli nejlépe i s dílnou. Já jsem byl zvyklí si hodně dělat sám a bez dílny bych si připadal s veteránem jako námořník na suchu. A po tom co jsem měl příležitost mít i tu dílnu, objevilo se ejhle zdraví. Tak jak jsem kdysi tahal motory na paletáku ze 603ky sám dnes bych to nezvládl. Takže těch faktorů je hodně a pokud jeden z faktorů není OK potom je lepší se do veterána nepouštět. Já osobně nemám rád , když se něco rozvrtá a nedotáhne se to do konce s výmluvamy, že to nešlo protože jsem neměl dílnu, nebo peníze na díly nebo garáž , nebo zdraví. Tak to radši než si dělat ostudu s rozebranou rozpadlou károu , potom si musím říct pravdu a nejdu do toho. A to je to co mně dal tento web , hodně inspirace námětů k přemýšlení . A taky hodně kamarádů , takže místo veterána mám dobré kamarádi se kterými je fajn . Takže i Tobě Martine a všem dík .


  Miloš, 6 let, 3 měsíců

Nejde ani o T87, či T77, prostě všechny osmiválcové vzduchem chlazené Tatry, včetně T613 si ve své době nemohl dovolit každý, ale jen horních 10 000. To si budoucí sběratelé musí uvědomit, protože na tomto faktu se jen velmi málo změní.


  MartinBedny, 6 let, 3 měsíců

Děkuji za komentář Miloši! Ještě bych chtěl říci, že jsem nezmiňoval další faktory, které je potřeba k tomu mít. Jako třeba "vlastnit garáž" Týká se to pouze pár věcí jak sehnat takové auto. Ceny jsem přibližoval k realným cenám Tatry 603. Je jasné, že Tatra 87 bude mít jiné částky.


  Miloš, 6 let, 3 měsíců

především je třeba si uvědomit, že vůz značky Tatra byl vždy vyráběn pro nejvyšší vrstvy a tím se jeho cena, údržba a renovace vždy bude držet vysoko.Seznam členů